O naszej bibliotece Godziny otwarcia Koło pięknego czytania Dokumenty Konkursy Wydarzenia biblioteczne

Wydarzenia biblioteczne

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - informacje dostępne TUTAJ

Projekt "CZYTAM, WIĘC JESTEM" - informacje dostępne TUTAJ

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie  naszych uczniów do czytania książek i czasopism. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Zatem 01.10.2018 r. na każdej lekcji nauczyciele czytali swoim uczniom na głos przez 5 minut fragmenty nowych, ciekawych książek, zakupionych z projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Cel został zrealizowany. Kolejki do biblioteki po książki są coraz dłuższe. Przebranie się za ulubionego bohatera książki w tym dniu  także dopisało, zwłaszcza wśród klas młodszych. Zapraszamy do galerii by zobaczyć więcej!

Noc z książką

Po zebraniu organizacyjnym oraz zapoznaniu się ze szczegółowym planem „Nocy z Książką”, pisaliśmy list do samych siebie starszych o rok- było to niecodzienne wydarzenie, które wymagało od nas poważnej refleksji nad tym, czego pragniemy oraz nad tym, co już posiadamy i  powinniśmy docenić.

Tematem przewodnim tej nocy była Niepodległa Polska dlatego graliśmy we „flirt” z Niepodległa (karty z cytatami  utworów wydanych w Polsce ok. 1918 r. oraz wierszami patriotycznymi. Graliśmy także w taki gry jak Monopoly, Czarne Historie oraz w Mordercę (tylko tak groźnie brzmi. Świetna gra na spostrzegawczość i popatrzenie sobie w oczy ;) Kolejnym punktem, który zrealizowaliśmy były „kryminalne kalambury” z wykorzystaniem literatury Agaty  Christie.

Zjedliśmy wspólną kolację, w rozmowie poruszaliśmy ciekawe tematy, które z pewnością nas do siebie zbliżyły. Warto tu wspomnieć, że jedna z naszych koleżanek samodzielnie upiekła ciasto czekoladowe, które mieliśmy okazję skosztować, za co jeszcze raz bardzo dziękujemy. Zwiedziliśmy szkołę nocą- która, wygląda zupełnie inaczej niż za dnia, kiedy siedzimy w szkolnej ławce. Po wielkich namowach i pod swoim nadzorem Pani pozwoliła nam się pobawić w chowanego- jak wiadomo, ta zabawa cieszy nie tylko dzieci.

Czas upłynął szybko, nie zdążyliśmy zrealizować całego planu jaki był w zamierzeniu, ponieważ odrobina snu była nam potrzebna, gdyż na  każdego z nas w sobotę  czekały obowiązki. Do snu zostały nam odczytane fragmenty książki Henryka Sienkiewicza pt.”Krzyżacy.”

Sprawozdanie z wyjścia do Książnicy Pomorskiej.

W miesiącu grudniu klasy siódme miały okazję odwiedzić i zwiedzić Książnicę Pomorską, uczestnicząc w lekcji bibliotecznej. Uczniowie zostali zapoznani z działami udostępniania zbiorów- Wypożyczalnią i Czytelnią Główną oraz czytelniami specjalistycznymi, np. Wypożyczalnią i czytelnią muzyczną(Gabinet Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, czy czytelnią Pomorzoznawczą) zostali także poinformowani o zasadach korzystania ze zbiorów w poszczególnych agendach oraz uczyli się korzystania z katalogów komputerowych oraz różnych innych sposobów wyszukiwania informacji w tradycyjnych źródłach, z wykorzystaniem baz on-line Książnicy Pomorskiej i innych bibliotek. Atrakcją szczególną było zwiedzenie magazynu czasopism, zaznaczyć tu należy, że grupa uzyskała zgodę na wejście do magazynu poprzez swoje stosowne zachowanie w centralnej bibliotece regionu Pomorza Zachodniego- Książnicy Pomorskiej.