Wręczenie nagród
- 7
Warsztaty piernikowe
Dnia 22.05 klasa 8a miała słodką przyjemność wziąć udział w warsztatach dekorowania pierników. Była to zasłużona nagroda w konkursie zorganizowanym przez Słodkie Wypieki, w którym celem było zebranie karmy dla psów i kotów wspierając Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem dekorowali pierniczki by kolejno przenieść się do Multikina na film.
2
Festyn Rodziny
"ZAWSZE UŚMIECHNIĘTA MINA KIEDY BAWI SIĘ RODZINA"
SOBOTA 25 MAJA 2019 R. 10:00 - 13:00
GRY, ZABAWY, PLĄSY, KONKURSY, KAWIARENKA I WIELE INNYCH. CZAS NA WESOŁE I AKTYWNE SPĘDZENIE SOBOTY WE WSPÓŁPRACY SZKOŁY I DOMU.
Zasady bezpieczeństwa
Zasady bezpieczeństwa w sieci wypracowane przez uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. S. Kostki w ramach zajęć profilaktycznych z pedagogiem szkolnym!
-
Nie odwiedzaj stron nieznanych, niebezpiecznych i o niedozwolonych treściach- to są tylko kłopoty!
-
Nie umieszczaj na stronach ani swojego wizerunku, ani swoich danych- bądź anonimowy!
-
Ustal trudne hasła na swoich profilach i nie udostępniaj ich- nikomu!
-
Nie umieszczaj w sieci zdjęć swoich, swoich bliskich ani swoich znajomych!
-
Nie hejtuj ludzi w Internecie- to bardzo nieładne zachowanie!
-
Nie zapraszaj nieznajomych, ani z nimi nie rozmawiaj- nie wiesz kto jest z drugiej strony!
-
Nie umieszczaj informacji nt swojego miejsca zamieszkania, swojego pobytu lub tego, że wyjeżdżasz!
-
Zawiązując umowę dotyczącą użytkowania aplikacji zawsze czytaj regulamin- to pozwoli Ci uniknąć wielu kłopotów!
Stosowanie powyższych zasad pozwoli na bezpieczne i miłe spędzanie czasu w wirtualnym świecie, czego wszystkim życzę!
Pedagog szkolny- Beata Florczak
-
KONKURS „DO HYMNU”
Dzień 3.04. będzie dla naszej Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej szczególnym świętem. Tego dnia odbędzie się przesłuchanie konkursowe, w którym weźmie udział cała społeczność uczniowska. Chcemy wspólnie włączyć się w obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uczcić 15 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
II edycja ogólnopolskiego konkursu „Do hymnu” organizowana jest przez Narodowe Centrum Kultury. Zadaniem konkursowym jest odśpiewanie Hymnu Narodowego oraz dwóch pieśni hymnicznych przez wszystkich uczniów naszej szkoły (klasy od 1 do 8) bez towarzyszenia akompaniamentu i sprzętu nagłaśniającego. Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie, wytężona praca i jedność w dążeniu do celu, zaowocują pięknym śpiewem.
Tajemnice szczecińskich podziemi
26 marca 2019 roku klasa 7b miała okazję uczestniczyć w ekscytującej wycieczce do Podziemnych Tras Szczecina. Kilkoro uczniów z klasy zwiedzało już szczecińskie schrony, ale tym razem nasz przewodnik – pan Jerzy Rozpondek – postanowił nas zaskoczyć. Wyruszyliśmy na wyprawę w ciemności – wyposażeni w kaski, latarki i kamizelki odblaskowe. Pan Jerzy oprowadził nas pod dwóch trasach, zatrzymując się w każdym pomieszczeniu i opowiadając o najważniejszych miejscach dla uciekających przed atakami bombowymi. Mieliśmy okazję założyć maski gazowe i poczuć siłę wspólnoty w tych trudnych dla mieszkańców chwilach.
Dowiedzieliśmy się także, jak w czasach PRL-u obsługiwana była centrala telefoniczna, a Pan Jerzy opowiedział nam o konkursie jedzenia kaszy za pomocą łyżek przymocowanych do stolika. Więcej sekretów nie zdradzimy. Być może inne klasy zdecydują się na tę wycieczkę „z dreszczykiem emocji”.
Ciekawym urozmaiceniem była następująca po zwiedzaniu tras lekcja muzealna. Podzieleni na drużyny wypełnialiśmy zadania związane z I wojną światową. Zwycięska drużyna została mianowana strzelcami honorowymi legionów i otrzymała specjalne dyplomy. Z pieśnią brygaderiów na ustach wymaszerowaliśmy z podziemi. Może jeszcze kiedyś tam wrócimy. Oby tylko w celach turystycznych!
Klasa 7b
Wyjście klas 1-2 na Musical Profilaktyczny
Dnia 28 lutego 2019 roku klasy 1 i 2 zobaczyły musical pod tytułem „Co w trawie piszczy – czyli w grupie siła”. Teatru Muzycznego FORTE. Dla klas drugich był to sposób na podsumowanie zeszłorocznych projektów edukacyjnych, a dla klas pierwszych ciekawa forma poszerzenia swojej wiedzy. Każda forma lekcji poza szkołą uczy dzieci także zachowania się na ulicy, w miejscach publicznych, bezpieczeństwa podczas jazdy komunikacją oraz urozmaica proces edukacyjny. Inicjatorką tego wydarzenia była pani Anna Jarczak.
Na łące żyją przeróżne stworzenia! Mrówka jest pracowita i ciągle gdzieś się śpieszy. Rozmarzony konik polny skacze wysoko ponad źdźbłami trawy, a wieczorami gra na skrzypcach. Ubrana w sukienkę w groszki biedronka dba o wygląd i godzinami przegląda się w kroplach rosy. Mucha trochę zezuje, motyl zawsze pije przez słomkę, pająk z kolei zamiast sześciu nóg, ma ich aż osiem!
Fantastyczna przygoda mieszkańców łąki, a przy tym zaskakujące zwroty akcji połączone ze znakomitym humorem udowodniły, że chociaż wszyscy tak bardzo się od siebie różnią to, tylko wspólnymi siłami można pokonać wszelkie trudności i dokonać czegoś NAPRAWDĘ WIELKIEGO.
Pomysłowe kostiumy, dowcipny scenariusz, poruszająca muzyka i znakomity wokal musicalowy wszystkich aktorów oraz wyraźna myśl i morał płynące
z widowiska to z walory tego przedstawienia, które spodobało się nie tylko obecnym
w Heliosie przedszkolakom, ale także uczniom. Przedstawienie połączyło w sobie treści dydaktyczne z edukacji przyrodniczej, muzycznej, plastycznej oraz rozwinęło sferę wychowawczą na którą kładziemy szczególny nacisk.Monika Herda
KONKURS - SELFIE Z KSIĄŻKĄ
ZASADY:
- ZRÓB SOBIE ZDJĘCIE Z KSIĄŻKA.
- PRZYNIEŚ DO BIBLIOTEKI JUŻ WYWOŁANE BĄDŹ WYDRUKOWANE- OCZYWIŚCIE PODPISANE.
- JEDNA OSOBA MOŻE ZGŁOSIĆ JEDNO ZDJĘCIE.
- NA ZDJĘCIA CZEKAMY DO 30.04.2019.
- LICZYMY NA KREATYWNOŚĆ I POMYSŁOWOŚĆ.
- NA ZWYCIĘZCÓW CZEKAJĄ CIEKAWE NAGRODY NIESPODZIANKI.
- REGULAMIN KONKURSU DOSTĘPNY W BIBLIOTECE ORAZ TUTAJ.
SERDECZNIE ZAPRASZM DO WZIĘCIA UDZIAŁU!
ALEKSANDRA KOPEĆ
Cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli pn. Zapobieganie i przeciwdziałanie cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży. Z badań ankietowych przeprowadzonych przez NIK w trakcie kontroli wynika, że zjawisko cyberprzemocy jest wśród uczniów poważnym problemem. Z cyberprzemocą zetknęło się prawie 40 proc. uczniów, blisko 30 proc. rodziców oraz 45 proc. ankietowanych nauczycieli. Zachęcam do zapoznania się!
Szczegóły na stronie www.nik.gov.pl
Pedagog szkolny- Beata Florczak
Dzień dla szkół na ZUT - klasa 1a na zajęciach edukacyjnych
Dnia 20 marca 2019 roku dzięki staraniom pani Marty Sikorskiej, która uczy w klasie 1a języka angielskiego, dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych dotyczących Irlandii i Walii. Ciekawostką było to, że zajęcia zostały tak dostosowane, że prowadzono je równocześnie dla licealistów, jak i naszych dzieci z 1a, a odbyły się one na wydziale Nauk Języków Obcych, na alei Piastów. Już sam budynek i jego wygląd zrobiły na dzieciach wrażenie, a udział w spotkaniu na poziomie studenckim początkowo trochę ich onieśmielił. Celem spotkania było poznanie kultury i języka Irlandii oraz Walii. Dzieci wysłuchały i obejrzały tradycyjną baśń irlandzką, poznawały podstawowe zwroty w obu językach, które ćwiczyła na sobie oraz z prowadzącymi zajęcia grały w tradycyjne dla tych krajów gry, a także poznały tradycyjną muzykę i tańce. Na koniec wzięły udział w quizie sprawdzającym poziom zapamiętania nowej wiedzy i umiejętności. Swoim wyglądem, wypowiadaniem się i aktywnością zrobiły ogromne wrażenie. Na odchodne dostały tematyczne kolorowanki oraz zaproszenie już na przyszły rok szkolny, na kolejne ciekawe zajęcia.
wychowawczyni Monika Herda
Dzień Otwarty i Rekrutacja do kl. I, IV, V, VII
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozpoczęciem nauki w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki na:
Dzień Otwarty – 9 marca 2019r.
od godz. 10.00 – 13.00
Rozpoczynająca się rekrutacja określona jest szczegółowo w „Regulaminie rekrutacji”, z którym należy się zapoznać. W nim też umieszczone są dokładne kryteria przyjęcia uczniów, niezbędna dokumentacja oraz terminy związane z etapami rekrutacji.
Rodzice uczniów, którzy chcą aby dzieci podjęły naukę w nasze szkole w roku szkolnym 2019/2020 proszeni są w pierwszej kolejności o złożenie „karty zgłoszenia ucznia” (dokładne informacje wraz z terminarzem zawarte są w „Regulaminie rekrutacji”).
Bardzo prosimy o zapoznanie się z dokumentem!
Bez zbędnych ceregieli dołącz do grona tropicieli!
Dnia 9 marca 2019, w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Szczecinie odbył się Dzień Otwarty pod hasłem: Bez zbędnych ceregieli dołącz do grona tropicieli.
Po uroczystym powitaniu zgromadzonych gości przez panią dyrektor Annę Jerzyk oraz artystycznych występach naszych najmłodszych uczniów wszyscy nasi goście mogli wziąć udział w odkrywaniu tajemnic naszej szkoły. Każdy, kto tego dnia przekroczył jej próg uczestniczył w grze, której celem było rozszyfrowanie tajemniczego hasła. Przy wejściu nauczyciele wręczali gościom kartę zawierającą tajemnicze znaki oraz tzw. mapę tropicieli. Mapa pomagała w poruszaniu się po budynku szkoły i wskazywała miejsca godne odwiedzenia. Każdy, kto chciał odszyfrować hasło musiał odwiedzić wszystkie nasze stoiska, ponieważ w nich ukryły się tajemnicze znaki. Dodatkowo przy każdym stoisko czekały na gości tematyczne zadania i łamigłówki. Wszystkie były ciekawe i interesujące oraz dostosowane do wieku naszych odwiedzających. Najmłodsi goście mogli zmierzyć się z ciekawymi zagadkami pierwszoklasistów, poznać tajniki dźwięków i kodowania, wziąć udział w zabawach świetlicowych oraz bajkowym kole fortuny. Starsi uczniowie mogli spróbować swoich sił w zagadkach językowych - po angielsku i niemiecku. Rozwiązywanie angielskich łamigłówek można było umilić sobie popijając pyszną angielską herbatkę oraz kosztując angielskich wypieków. Odwiedzając stoisko niemieckie można było bliżej poznać naszych zachodnich sąsiadów, a także uzyskać informację o wymianie polsko-niemieckiej, w której co roku uczestniczą uczniowie naszej szkoły. Miłośnicy przedmiotów ścisłych mogli się sprawdzić w rozwiązywaniu matematycznych łamigłówek. Na tropach przyrody towarzyszyły nam mikroskopy, zagadnienia z geografii przybliżyła projekcja filmu, a w sali chemicznej można było przeprowadzić kilka eksperymentów. Dla zainteresowanych zajęciami technicznymi istniała możliwość wykonania prac manualnych z papieru. Nasi uczniowie zorganizowali także krótkie przedstawienie, którego celem było przybliżenie postaci Tezeusza. W szkole odbył się również pokaz mody szkolnej, w której uczniowie prezentowali codzienne i świąteczne mundurki. W naszej szkole nie mogło oczywiście zabraknąć informacji na temat naszego patrona - św. Stanisława Kostki. Również jego śladami mogli poruszać się nasi goście, odkrywając krok po kroku ciekawe wydarzenia jego życia.
NA PLANSZÓWKI DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ!
Tekturowa plansza, kostka do gry i pionki są atrybutami gier planszowych, które zdobywają coraz większą popularność wśród dzisiejszych uczniów. Dynamiczny rozwój multimediów w ostatniej dekadzie XX i na początku XXI wieku przyczynił się do zdecydowanego spadku zainteresowania tą formą spędzania wolnego czasu. Dziś gry planszowe znów święcą triumfy, stając się istotnym elementem współczesnych procesów edukacyjnych i wychowawczych.
Triumfalny powrót planszówek do kultury i edukacji to wyraźny sygnał do tego, aby zacząć efektywnie wykorzystywać ich potencjał w szkolnej bibliotece, dlatego też uważam, że dobrą praktyką jest tworzenie w bibliotece działu z grami.
Dlaczego biblioteka powinna stać się przestrzenią przyjazną dla uczniów graczy? Gry planszowe generują wiele korzyści w dynamicznie zmieniającym się pejzażu oświatowym i kulturowym. Ich uaktywnienie w procesach nauczania-uczenia się stanowi edukacyjną wartość dodaną. Dzięki uczestnictwu w grze planszowej uczniowie mogą w praktyce zastosować wiadomości uzyskane na lekcjach. Planszówki pozwalają utrwalić informacje, wspomagają zapamiętywanie kluczowych ustaleń, umożliwiają powtórzenie treści nauczania. Gry motywują dzieci i młodzież do intensywnego uczestnictwa w działaniach edukacyjnych, stając się sposobem aktywizacji intelektualnej współczesnych uczniów.
Planszówki bardzo często zachęcają do podejmowania komunikacji werbalnej, uczniowie są intensywnie motywowani do porozumiewania się z rówieśnikami. Dodatkowo współdziałanie w zespole wymaga od graczy szacunku dla rówieśników oraz uczy kontroli nad negatywnymi odczuciami. Niewykluczone, że część uczniów pojawi się w bibliotece szkolnej z powodu możliwości uczestniczenia w rozgrywkach na planszy. Być może do tej wizyty zmotywują ich właśnie gry. Trzeba wykorzystać to, że uczniowie kochają gry planszowe: niech staną się one sprzymierzeńcem w promocji książek. Dzieci są uważnymi obserwatorami: być może wśród tytułów wyeksponowanych na półkach dostrzegą jakąś atrakcyjną lekturę dla siebie.
Tworzymy „kącik” gier planszowych, mamy już kilka gier w zasobach biblioteki, pamiętajcie, że jeżeli macie w domu gry, których chcielibyście się pozbyć-możecie je zawsze przynieść do szkolnej biblioteki, ale jeżeli macie grę a nie macie z kim zagrać to zabierzecie ją do szkoły- tu zawsze znajdą się chętni!
Serdecznie Was zapraszam do odkrywania przygód związanych z grami planszowymi!
Nauczyciel bibliotekarz- Aleksandra Kopeć
Koncert bajkowo-muzyczny dla klas 1-2
Edukacja przez muzykę i inne formy artystyczne jest nie tylko ciekawa, ale i bardzo twórcza. Dlatego klasy młodsze zdecydowały się na udział w już drugim koncercie bajkowo-muzycznym prowadzonym przez agencję artystyczną Pro Musica. Tym razem tematem były wiosenne porządki i kraina owadów. Aktorka wcieliła się w postać dziewczyny, która zupełnie nie dba
o porządek oraz ekologię i za karę zostaje zmniejszona do wielkości owada, aby poznać z innej perspektywy przyrodę. Historię opowiadała nam przy akompaniamencie ksylofonu, gitary klasycznej i ciekawych instrumentów perkusyjnych. Dzieci słuchały, oglądały, tańczyły. Dowiedziały się jak zbudowane są te instrumenty, do jakich grup się je zalicza oraz jak się na nich gra. Żywo reagowały na opowieść i muzykę.Monika Herda
Wspieramy zwierzaki
Do 15 marca (piątek) w naszej szkole trwa zbieranie karmy czy akcesoriów dla psów i kotów. Intensywnie wspieramy działalność TOZ-u i przez okres zaledwie dwóch tygodni udało nam się zgromadzić:
- około 75 kg karmy suchej
- około 100 kg karmy mokrej
- około 40 przysmaków
- i 5 zabawek
Gorąco zachęcamy by wykorzystać czas do końca zbiórki i wesprzeć działanie klasy 8 a zostawiając coś od siebie w koszu pozostawionym przy wejściu do szkoły. Wszystkim, którzy już się zaangażowali serdecznie dziękujemy ze okazane serducho.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI HUMOR I DOWCIP W POEZJI DZIECIĘCEJ
27 lutego odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski dla klas I - II pt. Humor i dowcip w poezji dziecięcej. Organizatorka - p. Ela Augustyniuk-Patryn zaprosiła do jury p. Anię Jarczak i p. w-ce dyrektor Kasię Zakrzewską. W konkursie wzięło udział 22 uczestników. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale i zgodnie z tematem wprawili publiczność w dobry nastrój. Jury miało twardy orzech do zgryzienia podczas narady mającej wyłonić zwycięzców. Ocenie podlegało pamięciowe opanowanie wiersza, dykcja, ekspresja, wrażenia artystyczne i prezencja tzn. strój i rekwizyty. Zwyciężyli:
I miejsce: Kornelia Pilip kl. I B za wiersz Spóźniony słowik J. Tuwima
II miejsce: Mikołaj Dźwigał kl. II za wiersz Stefek Burczymucha M. Konopnickiej
III miejsce: Aniela Segeń kl. I A Za wiersz Szybko D. Wawiłow
WYRÓŻNIENIA otrzymali:Hania Kuryłowicz kl.I A, Franciszek Dzięgielewski kl. I B,
Nina Napieralska kl. I B, Eliza Woronko kl. I B, Mikołaj Klimkowicz kl. II.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i jesteśmy dumni, że są uczniami naszej szkoły! Zapraszamy za rok!
Elżbieta Augustyniuk-Patryn
Sprawozdanie z uroczystości szkolnej „Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej”
Dnia 22 lutego 2019, w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Szczecinie odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas I SP.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie artystyczne, przygotowane przez uczniów klasy III gimnazjum (a,c), (Maria Sulikowska, Katarzyna Dzik, Izabela Bornowska, Aleksandra Jaszkul, Barbara Cedro, Tymoteusz Lango, Filip Podleżański).Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz czego nie wolno robić, czytając książkę.
Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą kochać i szanować książki. Nasi nowi czytelnicy otrzymali w prezencie książkę –zbiór wierszy Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zarówno występującym jak i słuchaczom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia.
Nauczyciel bibliotekarz- Aleksandra Kopeć.
Spotkanie z ks. Sławomirem Kostrzewą
"Bóg nam zaufał, rodzicom i nauczycielom, powierzając nam opiekę nad dziećmi". Tak swoją prezentację rozpoczął ksiądz Sławomir Kostrzewa na wtorkowym spotkaniu zorganizowanym w holu naszej szkoły.
Jako dwa główne zagrożenia poprawnego rozwoju duchowego dzieci ksiądz wspomniał zaburzone środowisko w domu rodzinnym, jak i nieodpowiednie treści kultury masowej. Kapłan zachęcał, by na co dzień być jak najbliżej Jezusa i do tej bliskości doprowadzić dzieci i podopiecznych. Starajmy się być jak dzieci, dążąc do czystości serca, gdyż to właśnie w dzieciach odzwierciedla się piękno samego Boga. Nie poddawajmy się złu i wyrzeknijmy propagowania „kultury śmierci”.
Archiwum Aktualności