7
Aktualności
Pasowanie uczniów klas I na czytelników biblioteki
Telefon zaufania
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
uprzejmie informuję, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona jest telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to: 800 12 12 12.
Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dniw tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecjęi anonimowość.
Poniżej przekazuję link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdują się wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/.
Z wyrazami szacunku
W imieniu Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki
Pedagog Beata Florczak
Niebiańska zabawa klas I-III
- 14
Dnia 28 października 2021 r. w naszej Szkole panowała prawdziwie niebiańska atmosfera, a to za sprawą Balu Wszystkich Świętych klas I-III. Bal zainicjował modlitwą ks. Paweł.
Dzieci przebrały się za swoich świętych patronów. Można było spotkać: św. Marię, św. Józefa, św. Barbarę, św Nikodema, św. Mikołaja, św. Jana Pawła II, św. Teodora, św. Matkę Teresę z Kalkuty, św. Dominika Savio, św. Faustynę i wielu innych świętych. Nie zabrakło także Aniołów.
W czasie zabawy uczniowie wybrali króla i królową balu na poziomie poszczególnych klas.
Nie zabrakło dobrej muzyki, tańców, konkursów z nagrodami oraz fotobudki ze świętymi. Każde dziecko wylosowało świętego lub świętą na najbliższy rok, aby się zaprzyjaźnić z niebiańskimi pomocnikami Boga.
Świetna zabawa w świętym towarzystwie była dla dzieci inspiracją do poznania świętych oraz naśladowania ich życia.
Wędrówka po Parku Leśnym Arkońskim
- 12
W sobotę 23.10 uczestniczyliśmy w wędrówce po Parku Leśnym Arkońskim, będącym częścią Puszczy Wkrzańskiej. Najmłodszym turystą w naszej grupie był dwuletni Kuba, brat Felka i Franka.
Razem przeszliśmy ok. 11 km pięknie przykrytymi jesiennymi liśćmi wzgórzami i dolinami .Byliśmy na Szczecińskiej Gubałówca,zaliczyliśmy wejście na Wielecką Górę, drugie co do wysokości wzniesienie w Szczecinie (131 m n.p.m.)
Widoczny na zdjęciach mostek nad strumieniem Leśna został poświęcony Wilhelmowi Meyerowi Schwartauowi twórcy m.in.szczecińskiego Cmentarza Centralnego i Wałów Chrobrego.
Po drodze niektórym udało się zebrać podgrzybki.
Nasza wędrówka skończyła się na Polanie Sportowej niedaleko jeziora Głębokie, gdzie odbyły się konkursy i pieczenie kiełbasek.
Pogoda nam dopisała, mogliśmy podziwiać piękną, słoneczną jesień.
Wymiana uczniowska ze szkołą w Burg
- 4
W dniach 14-16 października przyjechali do naszej szkoły w ramach wymiany uczniowie ze szkoły w Burg w Niemczech Po kilku spotkaniach online wreszcie mogliśmy się zobaczyć „na żywo”. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, jak będzie wyglądało nasze spotkanie. Na szczęście już od samego początku „zaiskrzyło” między uczniami i pojawiły się zadatki na nowe przyjaźnie. Wspólne zwiedzanie Szczecina, opowiadanie w polsko- niemieckich parach o zabytkach i atrakcjach naszego miasta, podziwianie miasta z wieży katedry a także ze statku, to tylko jedne z wielu atrakcji, jakich doświadczyli nasi goście i uczniowie już pierwszego dnia pobytu w Polsce. A potem było tylko lepiej: miasto Świnoujście, Forty Gerarda, Podziemne Miasto na wyspie Wolin a nawet park linowy. Uczniowie wspólnie się bawili, poznawali historię i miło spędzali czas.
Więcej wrażeń już wkrótce w relacji uczniów biorących udział w tym wydarzeniu.
Dzień Edukacji Narodowej w świetlicy szkolnej
W październiku we wszystkich szkołach w Polsce uroczyście obchodzony jest Dzień. Edukacji Narodowej. Miniony tydzień w świetlicy również upłynął pod tym hasłem. Uczniowie przygotowywali w tym czasie dekoracyjne pudełeczka na czekoladę, tzw. czekoladowniki, kolorowe laurki oraz kwiaty z papieru ozdobione cyrkoniami wraz z życzeniami napisanymi w języku polskim lub angielskim. Z okazji Dnia Nauczyciela te piękne własnoręcznie wykonane prace plastyczne zostały wręczone nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym szkoły, nie zabrakło przy tym składania najserdeczniejszych życzeń oraz dziękowania za trud i odpowiedzialność włożony w codzienną pracę.
W ramach rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszą laurkę, wychowawcy świetlicy najwyżej ocenili prace następujących uczniów:
-Róża Świderska, kl. IVa,
-Irena Lenart, kl. Ib,
-Zuzanna Kowalska, kl. Ia.
Gratulujemy i dziękujemy za wasz udział w konkursie!
Nauczyciele świetlicy
DEN – Pasowanie uczniów klas 1
Dnia 14 października 2021 roku, zgodnie z tradycją naszej szkoły, uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Msza święta dla klas 1-3 oraz apel przygotowany przez obie klasy pierwsze. Pamiętaliśmy, że jest to dzień wszystkich osób związanych ze szkołą. Największymi bohaterami tego dnia były jednak pierwszaki – klasa 1A z wychowawczynią panią Elżbietą Augustyniuk-Patryn i klasa 1B z wychowawczynią panią Moniką Herdą, które swoimi występami – wiersze i piosenki oraz ślubowaniem, weszły godnie w poczet uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej.
„Wszystkim Pracownikom Szkoły”
Słowo miłość – za Ich troski,
Słowo wdzięczność – za Ich trud.
Dar to skromny, dar uczniowski,
Wyśpiewany z serc jak z nut.
Dziękujemy za wszystkie starania,
które wkładacie w nasze wychowanie i edukację.
Wierzymy, że Wasz wysiłek uczyni z nas ludzimądrych i szlachetnych.
Dziękujemy za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie naszych wnętrz.
14.10. - Dzień Edukacji Narodowej
Jajeczno-chemiczne potyczki
- 3
Czy można zmierzyć gęstość jajka? Czy jajko może być mniej lub bardziej gęste? Okazało się, że TAK. Klasa 7a na zajęciach z chemii dzielnie zmagała się próbując dokonać pomiaru objętości jajka… i ku zaskoczeniu wszystkich linijka okazała się nie przydatna. Po zważeniu, określeniu objętości wszystkim udało się policzyć gęstość. Nie taka chemia straszna jak ją malują, a trening czyni mistrza.
Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
Edukacja podczas IV fali- 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli.
Dzieci, które większość zeszłego roku uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe, problemy ze snem, są uzależnione od komputera. Jak ich wesprzeć?
-
Bądź uważny na to, co się dzieje z twoim dzieckiem lub uczniem. Pamiętaj, że wiele osób doświadcza zaburzeń emocjonalnych, może pojawiać się u nich lęk, niepokój lub przewlekła reakcja stresowa.
-
Słuchaj i bądź blisko. Pandemia to czas, w którym wszyscy doświadczamy niepewnościi niepokoju, dlatego ważne, aby rozmawiać o uczuciach, obawach i niepokojach. Istotne jest jednak, aby zadawać pytania i być otwartym na to, co młody człowiek odpowiada, bez oceniania i moralizowania.
-
Skupiajcie się na pozytywach. Oczywiście nie chodzi o to, żeby bagatelizować czyjeś problemy, czy emocje. Jeśli ktoś czuje się przybity, często nie chce słuchać pocieszania na siłę. Jednak skupianie się tylko na tym co złe, może odbierać siłę i energię.
-
Szukaj sojuszników. Z trudną sytuacją lepiej sobie poradzić, jeśli masz wokół ludzi, którzy myślą podobnie. Jeśli z Twoim dzieckiem dzieje się coś niepokojącego- rozmawiaj z jego nauczycielem lub psychologiem szkolnym, jeśli jesteś nauczycielem zaproś do rozmowy rodziców ucznia.
-
Zadbaj o siebie. Pandemia mogła naruszyć nasz dobrostan psychofizyczny, pogorszyć jakość snu, doprowadzić do stanu przewlekłego stresu czy niepokoju. Jeśli czujemy się przytłoczenii zniechęceni lub przeciwnie- odczuwamy nerwowość i jesteśmy drażliwi- to znak, że powinniśmy poszukać sposobów na relaks i zadbać o nasze emocje.
-
Nie oceniaj zbyt surowo. Edukacja online była niezwykle stresująca, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dzieci wróciły do szkoły pełne obaw o oceny i o to, czy poradzą sobiez ilością materiału.
-
Postaw na relacje! Czas nauki zdalnej w większości przypadków związany był z brakiem kontaktów rówieśniczych. Powrót do szkoły to szansa na zadbanie o relacje między uczniami.
-
Korzystaj ze strategii relaksacyjnych podczas zajęć i w domu. Warto wprowadzić
-
w codzienne aktywności chwilę wyciszenia.
-
Ucz dziecko rozumienia trudnych sytuacji i wspólnie odkrywajcie konstruktywne sposoby radzenia sobie z nimi (np. szukajcie pozytywnych stron problemu, rozważcie źródła pomocy).
-
Dbaj o otwartą i jasną komunikację, to dotyczy relacji uczeń- nauczyciel, dziecko- rodzic,a także rodzic- nauczyciel. Na bieżąco rozmawiajcie o trudnościach i niepokojach.
Materiał opracowany na podstawie artykułu psycholog Joanny Węglarz- Wrzesień 2021 Nasze Miasto, Poradnik rodzica i dziecka.
Materiał opracowała- pedagog Beata Florczak
-
Warsztaty piekarnicze
- 12
Żurawi Krzyk-Gospodarstwo Agroturystyczne! To właśnie tam, klasy drugie spędziły wczorajszy dzień. Warsztaty piekarnicze były głównym założeniem wyjazdu, natomiast nie brakowało innych miłych doznań. Zapraszamy do galerii!
Integracja klasy 1b
- 10
Kończy się powoli pierwszy miesiąc naszej szkolnej znajomości. Uczymy się, bawimy, pracujemy podczas lekcji. Dzieci znają już szkołę, wielu nauczycieli i pracowników oraz siebie. Rodzice spotkali się ze sobą w czerwcu podczas spotkania z wychowawczynią oraz na pierwszym szkolnym zebraniu. Jednak, aby poznać się lepiej postanowiliśmy wyjść poza mury szkolne, swobodniej ubrani i całymi rodzinami. W sobotę 25 września Polana Sportowa należała do nas – no prawie tylko do nas. Pogoda i frekwencja dopisały, a humory i pomysły na zabawy nie miały końca. Dzieci biegały, grały, współpracowały, jadły, a rodzice zauważyli, że zupełnie inaczej postrzegają się poza murami szkolnymi. Było nas bardzo dużo, gdyż uczniowie przyprowadzili także swoje młodsze i starsze rodzeństwo. Czas szybko i miło minął. Umówiliśmy się na kolejne spotkania.
wychowawczyni Monika Herda
Koncert bajkowo-muzyczny dla klas 1-2
- 9
W tym roku szkolnym powróciliśmy do współpracy z Agencją Artystyczną „Pro Musica”, która na terenie szkół organizuje cykle bajkowych koncertów. Ta zabawna forma rozwija zainteresowanie muzyką, uwrażliwia na jej odbiór i wzbogaca świat przeżyć artystycznych młodszych dzieci. Podczas spotkań z aktorem i muzykami dzieci poznają bliżej różne instrumenty, ich budowę i brzmienie. Przenoszą się w świat bajki, baśni, legend, a także poznają elementy kultury różnych narodów. Aktorzy i muzycy prezentują także stroje dobrane do tematu i charakteru koncertu. Dnia 27 września odbył się w naszej szkole pierwszy z koncertów „Mrówki, mrowisko i mrowie kłopoty”, który w swoim przesłaniu uczył zachowania się w lesie i ekologicznych postaw. Uczniowie klas 1-2 poznali trzy instrumenty – flet poprzeczny, pianino elektryczne i gong. Słuchali, oglądali, poruszali się w rytmie muzyki i poszerzali wiedzę muzyczną. Kolejny koncert w listopadzie. Będą w nim uczestniczyły także klasy trzecie.
Monika Herda
Wyjazd rekolekcyjny - Na dobry początek
- 30
Wycieczka klasy 3a i 3b
- 10
W połowie września wybraliśmy się z naszymi wychowawczyniami oraz panią Małgosią ze świetlicy na wycieczkę klasową do Trzebieży. Wspólny wyjazd odbył się pod hasłem „Integracja dla każdego”. Pogoda, humory oraz kreatywność nie opuszczała nas przez cały dzień. A wspólnym zabawom towarzyszył zdrowy duch rywalizacji. Przeszliśmy szkolenie survivalowe oraz udzielania pierwszej pomocy. Zmagaliśmy się również podczas konkurencji zespołowych , które wymagały od nas wykazania się sztuką komunikacji. W bardzo ekspresyjny sposób wyraziliśmy nasze wewnętrze artystyczne odczucia, by w końcu udać się na grę terenową i rozwiązywać różne zadania. Nasze Panie dzielnie dotrzymywały nam kroku. Pełni wrażeń i z pełnymi brzuszkami wróciliśmy do Szczecina bogatsi w nowe doświadczenia, a przede wszystkim poznając bardziej siebie samych i nasze koleżanki i kolegów.
Nasza biblioteka
Szkolny konkurs - BEST MEME COMPETITION
W konkursie szkolnym zorganizowanym z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych BEST MEME COMPETITION zwycięzcami zostali:
Miejsce I - Aleksandra Bobak, klasa 5a
Miejsce II - Róża Świderska, klasa 4a
Miejsce III - Anastazja Pawlisiak, klasa 7a oraz Hanna Uscka, klasa 8b
Gratulujmy świetnej znajomości języka angielskiego oraz doskonałego poczucia humoru! Wybrane memy można obejrzeć klikając TUTAJ.
Dzień Patrona naszej szkoły
- 23
Ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców
Szanowni Państwo!
Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.
Więcej informacji można znaleźć opod adresem:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/800-800-605---ruszyla-calodobowa-bezplatna-infolinia-dla-dzieci-mlodziezy-rodzicow-i-pedagogow-pomagamy
Pedagog – Beata Florcak
Archiwum Aktualności