Aktualności
Dzień Bezpiecznego Internetu
Zabawa karnawałowa klas I-III
- 60
Z końcem stycznia i początkiem lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy klas młodszych. Mimo obostrzeń tradycji musiało stać się zadość. Dzieci bawiły się w klasowych grupach, w sali gimnastycznej lub w sowich salach lekcyjnych, przystrojonych na ten czas i zamienionych w sale balowe.Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Jednak nie strój był najważniejszy, a dobra zabawa. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach, konkursy i zabawy tematyczne. Humor dopisywał zarówno dzieciom, jaki wychowawczyniom, a słodkości, balony, serpentyny dodawały kolorów. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości i chwilę zapomnienia o nauce w trudnym czasie pandemii. Kolejny bal karnawałowy już za rok, mamy nadzieję, że w większym gronie.
Powrót do szkoły
- 3
Od dwóch tygodni ponownie uczestniczymy w zajęciach świetlicowych. Korzystamy z sali gimnastycznej, stołówki i sali świetlicowej, gdzie powstają kolejne prace plastyczne.
Wolontariat „RAZEM NA ŚWIĘTA”
- 13
Drodzy Wolontariusze, ciągle trwamy w niełatwym czasie pandemii koronawirusa, ale mimo to ciągle działacie i pokazujecie jak wielkie macie serca. Dziękujemy za udział w grudniowej akcji „Razem na Święta” wszystkim uczniom, a także rodzicom, rodzeństwu, którzy przyłączyli się i pomagali.
Jedną z cenniejszych rzeczy, jaką można podarować drugiemu człowiekowi jest czas. Wielki ukłon w stronę tych, którzy pomimo codziennych obowiązków znaleźli czas i siłę aby wywołać uśmiech i radość potrzebującym.
Dziękujemy, że wolontariat trwa i powiększa się o kręgi ludzi dobrej woli i wrażliwego serca.
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu:
Adriana Król i Piotr Igras
Życzenia
Dzień Babci i Dziadka
Prace plastyczne o zimie
Nieczęsto widziany w Szczecinie śnieg, dał nam okazję przypomnieć sobie jak wygląda prawdziwa zima. Do prac plastycznych o zimie wykorzystane zostały różne materiały odpadowe. Wyobraźnia drugo i trzecioklasistów podpowiedziała jak je wykorzystać do pracy.
Kampania "Szczepimy się"
Wytyczne dla klas I-III
Wojewódzki etap konkursów przedmiotowych
UCZNIOWIE, KTÓRZY ZAKWALIFIKOWALI SIĘ DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO:
-
KRUKOWSKA ALEKSANDRA 8A
-
MOSZCZUK KAROL 8A
KONKURS MATEMATYCZNY:
-
JĘDRAK PIOTR 8A
-
SAKOWSKI PAWEŁ 8A
KONKURS HISTORYCZNY:
-
DZIAŁOWSKI ANTONI 7B
KONKURS CHEMICZNY:
-
CHWALISZ FRANCISZEK 8A
-
BAŁDYGA ALICJA 8A
-
MOSZCZUK KAROL 8A
KONKURS WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE:
-
DAWEDOWSKI ADAM 8A
KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO:
-
DAWEDOWSKI ADAM 8A
-
RUTKA POLA 8A
-
Życzenia świąteczne
Życzenia Noworoczne
W Nowym Roku składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły, Uczniom, Rodzicom i Przyjaciołom. Życzymy, by był to rok bogaty w sukcesy i wydarzenia, które otworzą oczy na piękno tego świata. Jenocześnie życzymy, aby nowy rok obfitował w wiele wyjątkowych i niezapomnianych momentów i stał się tym przełomowym w tych aspektach życia, które wymagają zmiany.
Życzenia świąteczne od klasy 5a i 6a
Życzenia
39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Niech 13 grudnia zapłoną w naszych domach świeczki!
W niedzielę obchodzimy 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Tego dnia przywódcy Solidarności zostali aresztowani, a jej członkowie zmuszeni do działalności w podziemiu. Codzienność Polaków zmieniła się z dnia na dzień: na ulice wjechały pojazdy wojskowe, pacyfikowano strajki, wprowadzono godzinę milicyjną, zakazano zgromadzeń… Jednak dzięki uporowi wielu ludzi system komunistyczny upadł, a my mogliśmy cieszyć się wolnością i demokracją.
Odwołując się do piosenki Jacka Kaczmarskiego „A mury runą, runą, runą i pogrzebią stary świat”, mury runęły, choć wielu musiało oddać życie za wolność.
Pamiętając o nich, przyłączmy się do organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat akcji, okażmy szacunek i zapalmy 13 grudnia wirtualną świeczkę, a także świeczki w naszych domach.
https://szczecin.ipn.gov.pl/pl9/aktualnosci/128788,13-grudnia-zapalmy-Swiatlo-Wolnosci.html
Jak zabezpieczyć zdrowie psychiczne i emocjonalne dziecka w czasie pandemii.
Kilka wskazówek, które rodzic może wykorzystać, a które pomogą zabezpieczyć zdrowie psychiczne i emocjonalne dziecka w czasie pandemii.
RODZICU!!!
-
Stwórz dziecku dobrą, przyjemną przestrzeń do nauki (biurko, krzesło, kwiatek, wygodne krzesło, ulubiona gumka, kubek, długopis). Należy zadbać o detale, aby dziecko czuło się dobrze. Należy pamiętać również o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Wokół musi panować ład i porządek, aby warunki do nauki były sprzyjającymi.
-
Przypilnuj, aby dziecko przebrało się tak, jakby wychodziło do szkoły, jakby wychodziło z domu. Zmiana ubioru, to informacja, że dziecko jest w innej przestrzeni niż w domu, że jest w szkole.
-
Wypisz rodzinne afirmacje, czyli pozytywne, twierdzące myśli na temat rodziny, na temat innych ludzi i na temat świata i powieś w miejscach widocznych np. na ścianie w pokoju, na lustrze, drzwiach. Wypisane słowa, sentencje , myśli, hasła wesprą dziecko w samotności – kocham Cię, spotkamy się po południu, uśmiechnij się itp. Napisane ręką rodzica sprawią, że dziecko nie będzie czuło się samotne.
-
Rodzicu pamiętaj, że nauka jest przede wszystkim w rękach dziecka. Starsze dzieci właściwie pracują samodzielnie, ale jeśli chodzi o młodsze, to bywa różnie. Nie wyręczaj dziecka, bądź przy nim, ale pozwól na samodzielność.
-
Stwórz wraz z dzieckiem „dzienniczek barometru nastroju” i np. dwa razy dziennie za pomocą słów bądź rysunku określajcie swój nastrój. Wspólna rozmowa na temat zapisóww dzienniczku jest prostsza, niż stawianie pytania „Jak było w szkole?”.
-
Zrób wspólną, rodzinną tablicę „Co dzisiaj wydarzyło się u mnie dobrego?”. Kolekcjonujcie, co dobre i niech każdy z członków rodziny zapisze choć jedną myśl dziennie.
-
Przygotuj dla dziecka listę na jeden dzień. Co dziecko ma zrobić w czasie lekcji, co ma zrobić w czasie wolnym. W ten sposób dziecko nie będzie się czuło w domu samotnie. Niech czytaz przygotowanych karteczek, że np. herbata jest w termosie, że na lekcji chemii będzie doświadczenie i musi przygotować…, że je kochasz. Wykorzystuj karteczki, strzałeczki, kwiatuszki, słowem wszystko to, co miłe dziecku.
-
Zapewnij sobie i dziecku kontakt online, ale w taki sposób, aby również zaangażować wzrok. Kontakt wzrokowy powoduje wytwarzanie dopaminy!
-
Zorganizuj rodzinny challenge np. przez 5 dni (nie dłużej) w ramach zajęć sportowych wymyślaj zadania do wykonania: zrób jak największą ilość pajacyków (przykładowo). Zapisuj postępy. Będą to swego rodzaju mistrzostwa, a po 5 dniach zmieniaj zadanie do wykonania.
-
Rodzinne kolorowanki wielkoformatowe- nie w książce, tylko duże formaty i niech codziennie każdy z członków rodziny pokoloruje jakiś kawałek i po np. miesiącu pokolorowana będzie całość.
-
Organizuj weekendowe aktywności z zachowaniem reżimu sanitarnego oczywiście.
-
Pobaw się z dzieckiem w odwracanie ról. Niech ono nauczy Ciebie tego, czego nauczyło się podczas lekcji.
-
Nie pozwalaj dziecku na wsłuchiwanie się w raporty dotyczące pandemii. Te informacje są dziecku zbędnymi, a brak jego dojrzałości spotęguje strach!
-
Wykorzystuj gry planszowe, bo one wzbudzają emocje, fascynacje, a tego wszystkie nie da się osiągnąć online.
-
Twórz wspólnie z dzieckiem album, książkę rodzinną, buduj robota. Niech to będzie coś długofalowego, z poczuciem sensu wykonywania wspólnego dzieła.
-
Jeśli masz zaprzyjaźnioną rodzinę, która stosuje reżim sanitarny, to pozwól dzieciom na budowanie relacji i kompetencji społecznych w czasie wspólnych zabaw z dziećmi właśnie tej zaprzyjaźnionej rodziny.
Zachęcam bardzo serdecznie do wprowadzenia w życie codzienne choć jednego, dwóch, trzech elementów zaproponowanych powyżej. Jako rodzice mamy świadomość jak negatywnie na zdrowie psychiczne i emocjonalne naszych dzieci wpływa izolacja, a my przecież nie chcemy przyglądać się temu z obojętnością. Życzę zatem udanej rodzinnej zabawy ukierunkowanej na troskę o jej wspólne dobro.
Pedagog- Beata Florczak
Materiał opracowano na podstawie materiałów Akademii Edukacji i Rozwoju w Opolu- webinarium pt. „Jak zabezpieczyć zdrowie psychiczne i emocjonalne dziecka w czasie pandemii.
-
Preferencyjne warunki w rekrutacji 2021/2022 do KLO
Z preferencyjnych warunków przy rekrutacji do Katolickiego LO mogą skorzystać uczniowie Katolickich Szkół Podstawowych prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w Szczecinie. Kandydaci w oświadczeniu wskazują KLO jako szkołę pierwszego wyboru do 30.04.2021 r. oraz ich średnia ocen po I semestrze 8 klasy z 9 przedmiotów: j. polski, matematyka, j. obcy (główny), biologia, fizyka, chemia, geografia, historia i WOS wynosi min. 4,5, a ocena z zachowania jest co najmniej bardzo dobra.
By zapoznać się z OFERTĄ KLAS kliknij TUTAJ
By pobrać OŚWIADCZENIE kliknij TUTAJ
Kim Mikołaj był naprawdę?
Dziś Mikołaj to sympatyczny staruszek, koniecznie z długą brodą i
zaokrąglonym brzuchem, w czerwonym stroju iczapce z pomponem. Mieszkaw Laponii lub na biegunie północnym. W okresie Świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezentysaniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Postać Mikołaja wywołuje uśmiech na twarzy dzieci, daje im wiele radości w czasie oczekiwania na narodziny Jezusa.A czy wiecie, kim Mikołaj był naprawdę? Oto krótka historia, którą warto przybliżyć dzieciom.
...
W nawiasie mówiąć… (Obecny wizerunek – czerwony płaszcz i czapka – został spopularyzowany w 1930 roku przez koncern Coca-Cola dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena.)
Trochę Historii Świętego Mikołaja biskupa z Miry
Imię Mikołaj pochodzi z greki i składa się z dwóch części: nike – “zwyciężać” i laos – “lud”. Święty Mikołaj, biskup Miry Licyjskiej, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom.
Wszystko działo się w III i IV w. n. e. na terenie dzisiejszej Turcji (dawniej Patarze). Mikołaj odziedziczył majątek po rodzicach. Był jedynakiem. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomóc biednym i potrzebującym i to właśnie im rozdał swoje bogactwa. Jakie prezenty dostawały od niego dzieci?
Najczęściej obdarowywano je chlebem, orzechami, pieniędzmi na słodyczei książkami, krzyżykami, świętymi obrazkami, tabliczkami, ptaszkami w klatce lub… rózgą. Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.
Podania i legendy opiewają sławą i chwałą Mikołaja, opisując jego dobre uczynki. Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Zmarł w podeszłym wieku, 6 grudnia w połowie IV wieku n. e. (między rokiem 345 a 352). Jego relikwie od XI wieku po dzień dzisiejszy znajdują się we włoskim mieście Bari. Postać Mikołaja to jednaz najbarwniejszych postaci hagiograficznych.
Jakie są atrybuty biskupa z Miry? Anioł z mitrą, chleb, trzy złote kule na księdze, trzy jabłka, trzy sakiewki, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, kotwica, okręt, pastorał i worek prezentów. Na obrazach, spotykanych np.w kościołach, Mikołaj zwykle pojawia się w towarzystwie Jezusa i Maryi.
Kult Mikołaja
W całym chrześcijańskim świecie św. Mikołaj miał tak wiele świątyń, że pewien pisarz średniowieczny pisze: “Gdybym miał tysiąc ust i tysiąc języków, nie byłbym zdolny zliczyć wszystkich kościołów, wzniesionych ku jego czci”.W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg. Co najmniej od XV w. istniał zwyczaj budowania “łódeczek św. Mikołaja”, w które Święty miał składać prezenty. Z czasem łódeczki zastąpiły buty i skarpety, lub – w regionach protestanckich – adwentowe talerze z darami. Postać św. Mikołaja uwieczniło wielu malarzy i rzeźbiarzy. W Polsce obecnie jest ponad 300 kościołów i katedr pod wezwaniem św. Mikołaja z Miry (najbardziej okazałe są kościoły w Gdańsku i Elblągu oraz katedry w Elblągu, Kaliszu i Bielsku-Białej). Natomiast największe polskie sanktuarium ku czci tego świętego mieści sięw Pierśćcu koło Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Pierwszą poświęconą mu kaplicę zbudowano tam już w XIV w. Szczególną czcią otaczana jest cudowna figura św. Mikołaja, przy której wierni od lat wypraszają łaski zdrowia dla siebie i bliskich.
Konkurs
Kochani Uczniowie,bardzo serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w szkolnym konkursie plastycznym: zadanie polega na przedstawieniu, swobodnie wybraną techniką, dowolną scenę z życia św. Mikołaja - biskupa z Miry. Zdjęcia prac przesyłamy do p. Aleksandry Zielazek, do dnia 14.12.2020. Jury w składzie:p. Aleksandra Zielazek (przewodnicząca), p. Beata Florczak, ks. prefekt Paweł Górzyński, p. Marta Słodzińska ogłoszą nazwiska autorów najciekawszych prac.
Przewidziano miłe nagrody.
Lekcje WF z Moniką Pyrek
Udało się! Trafiamy do dziesiątki najlepszych szkół w Polsce i zdobywamy Lekcję online z panią Moniką Pyrek. Dziewczynkom z klasy 4a serdecznie gratulujemy!
Dzień Pluszowego Misia
- 30
25 listopada świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. To sympatyczne święto przynosi dzieciom wiele radości, każde przecież ma swojego „misiowego” przyjaciela. Dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowami łączy się właśnie Pluszowy Miś. Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany . To jemu powierzamy swoje sekrety i to on ma nas uchronić od zła i niebezpieczeństw. Mimo, wielu trudności związanych z nauką zdalną uczniowie klas I-III chętnie dzielili się informacjami na temat swoich pluszowych przyjaciół i chętnie wykonywali zadania wysłane przez nauczycieli. Nie mogło oczywiście zabraknąć zdjęć😉 Zapraszamy do galerii.
Aleksandra Kopeć
Archiwum Aktualności