Bardzo cieszę się, że mogłam wziąć udział w wymianie:) We wrześniu po długiej rozłące doczekaliśmy się wizyty naszych niemieckich partnerów w Szczecinie. Była to okazja, żeby pokazać nasze miasto z naszego punktu widzenia i przede wszystkim spędzic trochę czasu razem. Całą rodziną staraliśmy się sprawnie porozumiewać i zapewnić dużo atrakcji co przynosiło nam wielką zabawę:) Sama mogłam się także wiele nauczyć i poznać niemiecką kulturę.
Pozdrawiam, Barbara Tur z klasy 3b
W dniach 13.09-18.09 2018r. odbyła się druga część wymiany. Po kilku miesięcznej rozłące mogłam znowu spotkać się z moimi niemieckimi przyjaciółmi. Mogłam pokazać im Szczecin z mojej perspektywy i jak tu się żyje. W tym roku pojechaliśmy także do Międzyzdrojów, gdzie również nie brakowało zabawy. Myślę, że miło spędzili z nami czas i wcale nie czuli się jakby byli w obcym kraju. Bardzo szybko zaaklimatyzowali się tutaj, a poznanie naszych szkolnych przyjaciół również przyszło im bez trudu. W domu razem z Lią i moją rodziną uczyliśmy się naprzemiennie polskiego i niemieckiego. Moja Niemka od razu wiedziała, iż to będzie jej druga rodzina, a my jesteśmy siostrami na odległość. Moim zdaniem udział w tej wymianie pozwala się otworzyć na nowe znajomości oraz rozwija naukę języka niemieckiego (albo angielskiego),a kontakt wcale nie znika po jej zakończeniu.
Sandra Burnat z klasy 3b
Brałam udział w ostatniej wymianie polsko-niemieckiej w naszej szkole i podsumowując, jestem z niej naprawdę zadowolona. Przede wszystkim jest to jeden z najlepszych sposobów na sprawdzenie swoich umiejętności językowych, otwarcia się na ludzi oraz radzenia sobie w nowym środowisku i to za granicą. Cały plan zawiera wiele ciekawych atrakcji tj. zwiedzanie parlamentu w Niemczech (Bundestag) i Muzeum Techniki w Wolfsburgu oraz sam pobyt w Burgu. Jednak grafik nie jest zbyt napięty, co umożliwia swobodne zwiedzanie i korzystanie z dostępnych atrakcji, a dodatkowo zabawę z innymi uczestnikami. Jeśli chodzi o samych partnerów są oni najczęściej dobierani według waszych wspólnych pasji, zainteresowań, co w dużym stopniu ułatwia dogadanie się z nimi czy zaplanowanie fajnego spędzania wolnego czasu. W Niemczech zdecydowanie najbardziej podobało mi się wyjście do Skate Parku (na szczęście nie trzeba było obowiązkowo jeździć na desce, a ja po paru dniach lenistwa w końcu mogłam się wyszaleć). W Polsce natomiast, wydaje mi się, że największe wrażenie na naszych kolegach i koleżankach z Niemiec wywarł wspólny wyjazd do Międzyzdrojów. Świetnie wypadło budowanie zamków z piasku nad morzem, a także przejście Aleją Gwiazd. Dzięki tej wymianie zobaczyłam zwyczaje i kulturę mieszkańców Niemiec. Oprócz miłych wspomnień i pamiątek, po wymianie, można śmiało pochwalić się lepszą znajomością języka (nie tylko niemieckiego, ale i angielskiego). Osobiście, nadal utrzymuję kontakt ze swoją partnerką z Niemiec i mam nadzieję, że kiedyś się jeszcze spotkamy.
Paulina Bieniek z klasy 3a
Wymiana polsko-niemiecka jest możłiwa dzięki naszemu głównemu sponsorowi czyli Stowarzyszeniu Chrześijańskich Dzieł Wychowania.