Tekturowa plansza, kostka do gry i pionki są atrybutami gier planszowych, które zdobywają coraz większą popularność wśród dzisiejszych uczniów. Dynamiczny rozwój multimediów w ostatniej dekadzie XX i na początku XXI wieku przyczynił się do zdecydowanego spadku zainteresowania tą formą spędzania wolnego czasu. Dziś gry planszowe znów święcą triumfy, stając się istotnym elementem współczesnych procesów edukacyjnych i wychowawczych.
Triumfalny powrót planszówek do kultury i edukacji to wyraźny sygnał do tego, aby zacząć efektywnie wykorzystywać ich potencjał w szkolnej bibliotece, dlatego też uważam, że dobrą praktyką jest tworzenie w bibliotece działu z grami.
Dlaczego biblioteka powinna stać się przestrzenią przyjazną dla uczniów graczy? Gry planszowe generują wiele korzyści w dynamicznie zmieniającym się pejzażu oświatowym i kulturowym. Ich uaktywnienie w procesach nauczania-uczenia się stanowi edukacyjną wartość dodaną. Dzięki uczestnictwu w grze planszowej uczniowie mogą w praktyce zastosować wiadomości uzyskane na lekcjach. Planszówki pozwalają utrwalić informacje, wspomagają zapamiętywanie kluczowych ustaleń, umożliwiają powtórzenie treści nauczania. Gry motywują dzieci i młodzież do intensywnego uczestnictwa w działaniach edukacyjnych, stając się sposobem aktywizacji intelektualnej współczesnych uczniów.
Planszówki bardzo często zachęcają do podejmowania komunikacji werbalnej, uczniowie są intensywnie motywowani do porozumiewania się z rówieśnikami. Dodatkowo współdziałanie w zespole wymaga od graczy szacunku dla rówieśników oraz uczy kontroli nad negatywnymi odczuciami. Niewykluczone, że część uczniów pojawi się w bibliotece szkolnej z powodu możliwości uczestniczenia w rozgrywkach na planszy. Być może do tej wizyty zmotywują ich właśnie gry. Trzeba wykorzystać to, że uczniowie kochają gry planszowe: niech staną się one sprzymierzeńcem w promocji książek. Dzieci są uważnymi obserwatorami: być może wśród tytułów wyeksponowanych na półkach dostrzegą jakąś atrakcyjną lekturę dla siebie.
Tworzymy „kącik” gier planszowych, mamy już kilka gier w zasobach biblioteki, pamiętajcie, że jeżeli macie w domu gry, których chcielibyście się pozbyć-możecie je zawsze przynieść do szkolnej biblioteki, ale jeżeli macie grę a nie macie z kim zagrać to zabierzecie ją do szkoły- tu zawsze znajdą się chętni!
Serdecznie Was zapraszam do odkrywania przygód związanych z grami planszowymi!
Nauczyciel bibliotekarz- Aleksandra Kopeć