3
Edukacyjne zajęcia klasy 2a w muzeum
Wymiana polsko-niemiecka
Na przełomie września i pażdziernika kolejny raz gościliśmy w naszej szkole partnerów z Niemiec w ramach wymiany polsko- niemieckiej z gimnazjum w Burg niedaleko Magdeburga. Wspólnie pojechaliśmy do Trzęsacza i Niechorza, gdzie dzielnie wdrapaliśmy się na latarnię, posłuchaliśmy legendy w Muzeum Na Klifie, a nawet mieliśmy czas i ochotę na budowanie zamków z piasku.
Po intensywnych dwóch dniach nad morzem powrócliśmy do Szczecinia, żeby uczniom z Niemiec pokazać nasze piękne miasto. W parach przygotowywaliśmy informacje o zabytkach i pięknych miejscach, płaywaliśmy stakiem po Odrze, jeźdźilśmy zabytkowym tramwajem i objadaliśmy się pysznymi lodami odpoczywając w pieknych szczecińskich parkach. Atrakcjom nie było końca i nawet kapryśna pogoda nie zepsuła nam humorów ☺
Obie grupy miały szansę na ćwiczenie nie tylko języka niemieckiego, ale także angielskiego.
Pobyt zakończył się dyskoteką i prezentacjami uczniów o Szczecinie. Niektórzy z uczniów już dziś umawiają się na przyszłoroczny przyjazd do naszej szkoły !
Odznaczenia państwowe i resortowe
11 października 2019 r., w Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Gospodarzem wydarzenia była Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza. W uroczystości wzięli także udział: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pan Maciej Kopeć, Wojewoda Zachodniopomorski pan Tomasz Hinc oraz Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Jerzy Sołtysiak.
Podczas uroczystej gali nauczycielom zasłużonym za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej i za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe.
Wśród odznaczonych znaleźli się również nauczyciele z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. S. Kostki. Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania zostali odznaczeni: pani Sylwia Dopierała oraz pan Piotr Igras; zaś Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymała pani Paulina Kuźmo-Biwan.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Zagrożenia związane z elektronicznymi papierosami
Szanowni Państwo,
w załączeniu przekazuję informację przygotowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami.
Zachęcam do zapoznania się z opracowaniem
pedagog szkolny Beata Florczak.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 2
Dnia 4 października 2019r. nasza szkoła włączyła się w wydarzenie Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Byliśmy jedną spośród 5862 szkół z 33 krajów całego świata. W ramach akcji odbyły się egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia i dzielenia dla uczniów klas 4 - 8. Egzamin zdało pozytywnie ok. 60% uczniów, czyli mamy nad czym pracować! Odbyły się także zawody w tabliczce mnożenia na czas i spacery po Edu trasach. Największe zainteresowanie budziły rozwieszone w szkole przykłady tabliczki mnożenia w formie pytań. Młodsi uczniowie starali się je rozszyfrowywać na przerwach. Zachęcamy do utrwalania znajomości tabliczkowych przykładów! Kolejna akcja za rok.
Spotkanie z Afryką kl. IIB
- 8
Chcąc poczuć klimat Afryki, nie trzeba koniecznie wybierać się na ten kontynent. Wystarczy tramwajem dojechać do Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Biorąc pod uwagę, że wakacje się już skończyły, klasa II B z p. Elą wybrała tę krótszą wycieczkę. Umówiliśmy się tam na lekcję pt. "Spotkanie z Afryką". Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tradycjach, kulturze, sztuce, rodzinie i życiu codziennym na przykładzie ludów Lobi i Somba zamieszkujących Afrykę Zachodnią. Zdobyte wiadomości przydadzą nam się przy omawianiu lektury, którą teraz czytamy. Jest to "Afryka Kazika" Łukasza Wierzbickiego, opowiadająca o Kazimierzu Nowaku, który 70 lat temu samotnie przejechał rowerem dziką i nieznaną w tamtych czasach Afrykę. Po wizycie w muzeum, możemy sobie bardziej wyobrazić co widział ten niezwykły podróżnik. Klasa II B poleca zarówno wizytę w muzeum, jak i książkę!
Ela Augustyniuk-Patryn
Parada atrakcji w klasie 4
Ostatni tydzień był niezwykle rozrywkowy dla uczniów klasy 4. We wtorek 1 października wybrali się do Muzeum Techniki by podziwiać cuda motoryzacji z ubiegłych epok. Kolejno, wzięli udział w wystawie Eureka - RUCH, gdzie dosłownie wprawili wszystkie maszyny w ruch! Rozwiane włosy, latające w powietrzu kulki i formowanie toru przeszkód - to skrócony opis tego co się tam działo. O godzinie 15:30 do uczniów z wychowawczynią dołączyli rodzice, aby to wziąć udział w zorganizowanej w kawiarni integracji. Chwila na zapoznanie, rozmowę i mnóstwo śmiechu towarzyszącego zabawom integracyjnym. Wśród nich, odpowiedzi na pytania sprawdzające wiedzę członków rodziny o sobie nawzajem, rozpoznanie rodziców lub dziecka z zamkniętymi oczami jedynie poprzez dokładne dotykanie dłoni i wiele innych.
Czwartek natomiast to świętowanie Dnia Chłopaka na wyjeździe! W kaloszach udaliśmy się na święto pieczonego ziemniaka (i grillowanej kiełbaski). Karmienie zwierząt, przejazd bryczką, tworzenie ziemniakowych rzeźb, czy zbieranie jabłek z sadu to tylko niektóre z atrakcji. Dziękujemy Pani Beacie Żabierek za pomoc w sprawowaniu opieki. P.S. do dziś czujemy smak przyprawionego ziemniaczka z folii. Czekamy z niecierpliwością na świętowanie Dnia Kobiet!
Wychowawca klasy 4.
Nina Palicka
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 6
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy również w naszej szkole. Głównym celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia, było zachęcenie naszych uczniów do czytania książek i czasopism. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Zatem 30.09.2019 r. na każdej lekcji nauczyciele czytali swoim uczniom na głos przez 5 minut fragmenty książek. W akcję włączyła się także Biblioteczna Grupa Specjalna(uczniowie klas VIII), którzy z wielkim zaangażowaniem czytali młodszym klasom (I-III) wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz Danuty Wawiłow. W bibliotece uczniom „głośno czytały”, Panie ze świetlicy. Cel został zrealizowany. Kolejki do biblioteki po książki są coraz dłuższe. Przebranie się za ulubionego bohatera książki w tym dniu także dopisało, zwłaszcza wśród klas młodszych.
Dzień Kapcia
- 7
Jak co roku, 1 października świętowaliśmy w szkole Dzień Kapcia. W ten pluszowy, barwny i niezwykle domowy sposób zaznaczyliśmy zmianę obuwia w naszej szkole. Na szkolnych korytarzach nie brakowało muzyki, tańców i dobrej zabawy.
Książkowa Lista Przebojów
Uroczysta data
- 6
19 września to ważna data w historii naszej szkoły. Podczas uroczystej Mszy Świętej poświęcony został nowy sztandar szkoły, a uczniowie klasy czwartej i siódmej oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Szczecinie.
Sztandar szkoły to dar społeczności uczniowskiej. Został on zakupiony za pieniądze, które uczniowie wyśpiewali w konkursie „Do hymnu”. Z jednej strony sztandaru wyhaftowane są słowa, które powinny przyświecać każdemu: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Na drugiej zaś stronie widnieje portret młodego św. Stanisława Kostki - patrona naszej szkoły.
Na poświęcony sztandar przedstawiciele klasy czwartej i siódmej ślubowali, że zawsze będą pamiętać postać św. Stanisława Kostki, a w swoim życiu będą kierować się tym co dobre, piękne, szlachetne i prawe.
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
"KSIĄŻKA ŁĄCZY NAS"
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH- święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. –cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W ramach obchodów MMBSz zapraszam uczniów do włączenia się w akcję i konkursy organizowane przez bibliotekę szkolną.
Zachęcam wszystkich do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.
AKCJA CZYTELNICZA PT.”KSIĄŻKOWA LISTA PRZEBOJÓW.”
Głosowanie będzie odbywało się w bibliotece. Na kartce należy zapisać imię i nazwisko autora, tytuł książki oraz swoje imię i nazwisko. Spośród uczniów biorących udział w głosowaniu, wylosowany zostanie zwycięzca, który otrzyma nagrodę.Polecana przez laureata książka zostanie zakupiona do biblioteki (jeśli nie ma jej w księgozbiorze) i opatrzona dedykacją zwycięzcy.
Czas trwania akcji – od października do końca listopada 2019 r.
KONKURSY:
1. Konkurs na „Najlepszego Czytelnika Miesiąca Październik”
Cele konkursu:- Promocja czytelnictwa i działań biblioteki szkolnej.- Utrwalanie nawyku obcowania z książką.- Podnoszenie kultury czytelniczej uczniów.- Zachęcenie do czytania książek spoza kanonu lektur.
- Kształtowanie wrażliwości moralnej i estetycznej przez kontakt z literaturą.
Regulamin konkursu:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Szczecinie.
Ocenie konkursowej podlega aktywność i kultura czytelnicza ucznia, której wyrazem jest liczba wypożyczonych książek, terminowość oddawania książek, dbałość czytelnika o wypożyczone książki oraz kultura zachowania w bibliotece.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 04.11.2019r.Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę oraz dyplom.
2.Konkurs fotograficzny „Jesienny portret z książką”
Cele konkursu:
- Promocja czytelnictwa.
- Popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu.
- Rozwijanie zainteresowań, uzdolnień.
- Rozwijanie wrażliwości artystycznej.
Regulamin konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Szczecinie.
2. Tematyka zgłaszanych fotografii musi być zgodna z tytułem konkursu.
3. Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu jedną fotografię.
4. Zdjęcie – odbitka czarno-biała, w sepii lub kolorowa na papierze fotograficznym w formacie 10 x15 cm lub większym.
5. Do zdjęcia należy dołączyć oświadczenie oraz informację zawierającą: tytuł zdjęcia,
imię i nazwisko autora (odpowiedni druk w załączniku).
6. Fotografie należy złożyć w bibliotece szkolnej do 31 października 2019r.7. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 04.11.2019r.Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę oraz dyplom.
Przewidziane są wyróżnienia.8. Przystępując do konkursu, uczestnik zapewnia, że:
- posiada pełnię praw autorskich do zgłoszonej pracy,
- nie kopiuje fotografii innych autorów,
- posiada zgodę osoby (osób), której wizerunek utrwalono na zdjęciu, na upublicznienie dla celów promocyjnych i marketingowych oraz przyjmuje na siebie wszelkie roszczenia jakiejkolwiek natury, które osoby trzecie mogłyby kierować przeciwko organizatorowi konkursu.
Zapraszam nauczycieli i wychowawców do współpracy przy realizacji zadań. Zapraszam uczniów do aktywnego udziału w proponowanych działaniach.
Nauczyciel bibliotekarz
Aleksandra Kopeć
Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć więcej
- 2
Podręczniki do religii
1.
klasa I- Podręcznik i karta pracy: ,, Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa",
wyd.św. Wojciech , autorzy: ks. Jan Szpet i Danuta Jackowiak.
2.
klasa II- Podręcznik i karta pracy:,, Kochamy Pana Jezusa",
wyd.św. Wojciech, autorzy: ks. Jan Szpet i Danuta Jackowiak.
3.
klasa III- Podręcznik i karta pracy: ,, Przyjmujemy Pana Jezusa",
wyd.św. Wojciech, autorzy: ks. Jan Szpet i Danuta Jackowiak.
4.
klasa IV- Podręcznik i karta pracy:,, Jestem chrześcijaninem",
wyd.św. Wojciech, autorzy: ks. Jan Szpet i Danuta Jackowiak.
5.
klasa V-Podręcznik i karta pracy: ,, Wierzę w Boga",
wyd.św. Wojciech, autorzy: ks. Jan Szpet i Danuta Jackowiak.
6.
klasa VI- Podręcznik i karta pracy: ,, Wierzę w Kościół",
wyd.św. Wojciech, autorzy: ks. Jan Szpet i Danuta Jackowiak
Rozpoczęcie roku szkolnego
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w Parafii pw. Świętego Ottona z Bambergu w Szczecinie o godzinie 9:00. Przed Mszą św., o godzinie 8:45 uczniowie spotykają się ze swoimi wychowawcami w klasach. Przydział klas z listami uczniów będzie wywieszony na drzwiach wejściowych szkoły.
Dotyczy zamawiania mundurków
Druga tura zamawiania mundurków szkolnych będzie możliwa od 26.08.2019r. Strona będzie aktywna przez dwa tygodnie. Dzieci, które we wrześniu nie będą miały mundurka szkolnego uprasza się o zakładanie białej lub granatowej bluzki, granatowej, szarej lub czarnej bluzy, ewentualnie swetra.
Piszą o Nas!
W lipcowym wydaniu gazety "Niedziela" można znaleźć artykuł o wręczeniu Nagród Prezydenta Miasta Szczecin dla najzdolniejszych uczniów. Treść dostępna po kliknięciu TUTAJ.
Międzynarodowy projekt eTwinning
Informujemy, że realizowany w roku szkolnym 2018/2019 międzynarodowy projekt eTwinning otrzymał podczas wakacji prestiżową Odznakę Jakości - National Quality Label. Odznaka ta jest przyznawana projektom o najwyższej wartości merytorycznej. W projekcie brali udział uczniowie klas dwujęzycznych: klasy 7b oraz klasy 3c gimnazjalnej. Krajami partnerskimi były: Hiszpania, Bułgaria, Turcja i Francja. Ogromne podziękowania należą się uczniom, którzy poświęcali swój czas wolny na wykonywanie wielu zadań w projekcie. Gratulujemy!
Paulina Kuźmo-Biwan
Wykaz podręczników na rok szkolny 2019/2020
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
- 47
Archiwum Aktualności